Welcome to World Footy News Monday, March 04 2024 @ 03:08 am ACDT

NAB AFL Under-16 Championships – Round Three Results

  • Saturday, July 14 2012 @ 07:18 am ACST
  • Contributed by:
  • Views: 5,219
Australia

The Under 16 Championships concluded today.  Yesterday Western Australia clinched the Division one title.  Today Queensland won to take home the Division two title.  In Division three the winner was WA North-West in a great sign of strength for that state and the opening up of further development in the remote communities in that part of Australia.

The international bragging rights were on the line in the final match of the championships and it was the South Pacific team coming out on top to win by 46 points.  Some consolation for the World XVIII however with Hugh Curnow (who plays with the Northern Knights in the TAC Cup) being awarded the inaugural Mark Browning Medal for the Division three best and fairest.

Full results below. 

Results from the 2012 NAB AFL Under-16 Championship Round Three Division Two and Three matches played today at Blacktown International Sportspark in Sydney.

Division Three

 WA North-West 5.7 11.10 16.13  21.16 (142)

defeated

Flying Boomerangs 1.0 2.1 3.1   4.1 (25)

 

GOALS

WA NW: Ansey 5, Z.Cox 4, Evans 2, McAdam 2, Powell 2, Birch 2, Stretch, Skeen, Watson, Dunn

Boomerangs: Dhamarrandji 2, Gresham , Thorpe-Morgan

 

BEST

WA NW: Z.Cox, Skeen, Blackley, Ansey, Hughes, Powell

Boomerangs: Mason, Ah Chee, Davis, Morrison, Briggs, McKenzie

 

South Pacific  2.3 7.4 11.5  14.7 (91)

defeated
World XVIII 2.0 3.1 4.5  6.9 (45)

 

GOALS

South Pacific: Tatupu 3, Eoe 2, Sablon 2, Taulani 2,  Johnson 2, Savere, Tabaiwalu, Misoloi

World XVIII: Curnow 2, Jakwot, Dawan, Nyok, Zivanic

 

BEST

South Pacific: Johnson, Riddell, Phillips, Macca, Misoloi, Eoe, Warrall, Messenger

World XVIII: Curnow, Sertbas, Moshoeshoe, Aganas, Willett-Fatnowna, Tang

 

Western Australia North-West won the Division Three title

 

Hugh Curnow from World XVIII won the inaugural Mark Browning Medal, presented to the Division Three best and fairest.

 

Mark Browning played 251 games for South Melbourne/ Sydney Swans from 1975 – 1987. He was club best and fairest in 1983 and captained the Swans in 1984 and 1985. Mark has been working in AFL talent development for the past 30 years with AFL Tasmania, AFL NSW/ACT and AFL Queensland.

 

Division Three NAB MVP players:

Western Australian North-West: Zenneth Cox

Flying Boomerangs: John Mason

South Pacific: Shem Tatupu

World XVIII: Erol Sertbas

 

Tasmania 3.3 6.7 8.12  12.12 (84)

defeated
Northern Territory 1.0 3.3 5.7  8.8 (56)

 

GOALS

Tas: Joseph 5, Pitchford 3, Fox 2, Wooldridge, Reissig

NT: Cockatoo 2, Lacey 2, McDonald 2, Myers, Godden

 

BEST

Tas: Hislop, Pearce, Mullins, Hibberd, Joseph, Dickenson, Wooldridge, Pitchford

NT: Cockatoo, Pareroultja, Duffy, Perrira, Myers, Larson

 

Queensland 2.4 5.6 7.6  15.8 (98)

defeated

NSW/ACT  4.2 8.3 11.4  12.5 (77)

 

GOALS

Qld: Hammelman 6, Tomsana 3, Mosley 2 Agita, Dawson, Jacoson, Trask

NSW/ACT: Coughlan 4, Roos 2, Barty, Davis, Carroll, Finlayson, Foote, Wetzlar

 

BEST

Qld: Haberfield, Hammelman, Watson, Jackson, Weller, Blood

NSW/ACT: Heeney, Coughlan, Roos, Maslin, Green

 

Queensland won the Division Two title.

 

Lachlan Weller from Queensland won the McLean Medal, presented to the Division Two best and fairest.

 

Division Two NAB MVP players:

Northern Territory: Sam Godden

Tasmania: Alex Pearce

NSW/ACT: Isaac Heeny

Queensland: Cassidy Haberfield

 

Divison One Results (played yesterday)

Western Australia 1.5 2.10 6.12  9.14 (68)

defeated
Vic Country 1.1 3.1 6.3   8.6 (54)

 

GOALS

WA: Hille 3, Miller-Lewis 2, Dragovich, Pickett, Grace, Delcuca

Vic C: Goddard 4, Marchbank 2, Lamb, Mennen

 

BEST

WA: Hille, Walsh, Smith, Lim, Deluca

Vic C: Goddard, Mellington, Buykx-Smith, Lamb, Maher

 

South Australia 1.2 4.4 11.4  12.8 (80)

defeated

Vic Metro 3.3 6.3 6.5  10.6 (66)

 

GOALS

SA: Watchman 3, Wilkie 3, Johansen, Gregson, Turner, Markov, Durdin, Neal-Bullen

Vic M: Ahern 2, Brayshaw, Goodyear, Langdon, Lever, Moore, Petryshyn, Sullivan, Viojo-Rainbow

 

BEST

SA: Durdin, Neal-Bullen, Johansen, Gregson, Westley, Watchman

Vic M: Brayshaw, Nielson, Myers, Carboni, Sheridan-Ferrie,

 

 

Western Australia won the Division One title.

 

Brad Walsh from Western Australia won the Sheehan Medal, presented to the Division One best and fairest.

 

NAB MVP players:

Angus Brayshaw (Vic Metro)

Hugh Goddard (Vic Country)

Shayne Hille (Western Australia)

Jake Johansen (South Australia)