Welcome to World Footy News
Friday, August 23 2019 @ 03:26 am ACST

NAB AFL Under-16 Championships – Round Two Results

General News

Today's games in Round 2 were relocated to Blacktown after heavy rain in Sydney overnight.

The South Pacific defeated the Flying Boomerangs team by 41 points with Tongan Toutai Havea kicking six goals and Shem Tatupu impressing Kevin Sheehan.
The World XVIII team went down to the WA North-West team by four goals in the final match of the day.  They will now take on the Pacific Team on Saturday.
Tomorrow afternoon Greater Western Sydney’s Israel Folau (Tonga) and the Sydney Swans’ Eugene Kruger (South Africa) will meet players from the South Pacific team and World XVIII who are in Sydney to compete in the 2012 NAB AFL Under-16 Championships.
 
All round 2 results follow.

 South Pacific 2.2 7.6 10.19  16.14 (110) defeated

Flying Boomerangs 3.0 6.2 10.3  11.3 (69)

 

Goals

South Pacific: Havea 6, Savere 3, Tatupu 2, Taaiwalu 2, Eoe, Messenger, Johnson

Flying Boomerangs: Howard 2, Dhamarrandji 2, Gresham 2, McKenzie 2, Winmar, Hill, Bennell

 

Best:

South Pacific: Rai, Tatupu, Messenger, Savere, Havea, Macca, Panui-Leth

Flying Boomerangs: Cubby, Mason, Davis, Ah Chee, Morrison, Gresham

 

WA North-West  3.3 6.5 9.6  10.7 (67)

defeated

World XVIII 1.1 2.3 3.5  6.7 (43)

 

Goals

WA NW: Ansey 3, Dunn 2, McAdam, Hughes, Z. Cox, Pascoe, Evans

World XVIII: Kovacevic 2, Curnow, Tang, Zivanic, Kjoege

 

Best

WA NW: Wilson, Howard, Razali, Lindberg, Watson, Z.Cox

World XVIII: Curnow, Sertbas, Msiszi, Dawan, Aganas

 

 

 

 

Division 1 results from yesterday were as follows;

 

Vic Country 3.4 9.6 11.7   15.8 (98)

defeated

South Australia 2.1 3.3 5.5  6.9 (45)

 

Goals

Vic Country: McCartin 5, Goddard 3, Lamb 2, Webb, Cunico, Nelson, McGrath, Pritchard

SA: Bower 2, Watchman 2, Daniel, Carey

 

Best

Vic Country: Walker, Pritchard, Cunico, Harnett, McCartin, Buykx-Smith

SA: Johansen, Spurling, Bampton, Westley, Foster, Gore

 

Western Australia 2.2 6.4 8.8  11.10 (76)

defeated

Vic Metro 2.1 3.2 6.2  7.4 (46)

 

Goals

WA: Lewis 4, Grace 3, Smith, Anderson, Deluca, Wilkinson

Vic Metro: Viojo-Rainbow 3, Nielson, McLaren, Carboni, Sullivan

 

Best

WA: Walsh, Hille, Miller-Lewis, Anderson, McPhail, Deluca, Tingey

Vic Metro: McLaren, Brayshaw, Lowe, Sullivan, Miller

 

 

 

Tasmania 4.2 6.3 9.6  11.8 (74)

defeated

NSW/ACT 1.2  4.6  6.11  8.12 (60)

 

Goals

Tas: Joseph 5, Fox 2, Pearle, Woolridge, Grandfield, Dickinson

NSW/ACT: Heeney 2, Roos 2, Maslin, Mattingly, Dobson, Carroll

 

Best

Tas: Mullins, Pearce, Hislop, Watts, Fox, Joseph, Young

NSW/ACT: Heeney, Davis, Maslin, Foote, Carroll

 

Queensland 3.3 9.6 13.8  17.9 (111)

defeated

Northern Territory 0.3 2.4 4.6  5.7 (37)

 

Goals

Qld: Tomsana 5, Agita 2, Hammelmann 2, Trask 2, Dawson 2, Haberfield, Moseley, Stevenson, Weller

NT: Lacey 2, Pareroultja 2, Larson

 

Best

Qld: O’Donnell, Dawson, Weller, Haberfield, Dickfos, Cameron-Reeves, Tomsana

NT: Gordon, Godden, Coomes, Pareroultja, Long, Wilson

 

Share
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Digg
  • Twitter
  • SlashDot
  • Del.icio.us
  • Yahoo Buzz

Story Options

NAB AFL Under-16 Championships – Round Two Results | 1 comments | Create New Account
The following comments are owned by whomever posted them. This site is not responsible for what they say.
NAB AFL Under-16 Championships – Round Two Results
Authored by: Troy Thompson on Wednesday, July 11 2012 @ 09:16 pm ACST

For Hawthorn (and NZ Hawks) fans wondering about Kurt Heatherley - he is not playing in this tournament as "commitments to School, TAC Cup and Hawthorn was the better option."

The other three scholarship listed Hawthorn players Tatupu, Panui-Leth and Miller have all had menitons in the best players in the first two rounds.